Geneza socjalizmu w Japonii

GENEZA SOCJALIZMU W JAPONII

Pierwszy krok na formowanie się socjalizmu w Japonii postawili chrześcijanie. Wartości takie jak wartość wspólna i równość jednak nie były zbyt popularne do czasów industrializacji w XIX wieku. Prekursorem myśli socjalistycznej można uznać Jiyū Minken Undō (czyli ” Freedom and People’s Rights Movement”) założone w 1873 roku lecz ruch ten bardziej skupiał się na demokratyzacji oraz konstytucjonalizacji niż prawach pracowniczych.
Warto zaznaczyć że w latach 1894 – 1925 wprowadzano tak zwane Hoan Jōrei (Peace Preservation Law) czyli serie różnych różnistych praw które na początku miały działać przeciwko samemu Jiyū Minken Undō lecz później wprowadzano prawa przeciw ruchom lewicowym

PIERWSZA PARTIA SOCJALISTYCZNA

Powstała ona w 1901 roku, nazywała się Shakai Minshuto (Partia Socjaldemokratyczna) i … została uznana za nielegalną dwa dni po założeniu przez rząd. W 1906 roku powstała kolejna partia socjalistyczna Nippon Shakaitō (Japońska Partia Socjalistyczna) i łączyła ogromną liczbę różnych ruchów lewicowych. Od Anarcho-Syndykalistów Shūsuiego Kōtoku aż po socdemów Katayama Sena. Oczywiście ruch skupiający tak dużą liczbę różnych lewicowych ideologii rozpadł się sam bo #leftunity średnio działa dziś a kiedyś działał jeszcze gorzej. Po tym powstała ogromna liczba małych skupionych wokół danych ideologii ruchów i partii politycznych. Ruchy te mimo wszystko rozwijały się i zdobywały zwolenników do czasów Taigyaku Jiken (High Treason Incident).

TAIGYAKU JIKEN ORAZ ANARCHIZM W JAPONII

Rozwój anarchizmu jest przede wszystkim powiązany z aktywnością Shūsuiego Kōtoku. On jako pierwszy tłumaczył dzieła m.in. Kropotkina na japoński oraz to on zakładał pierwsze partie oraz stowarzyszenia lewicowe. Ba! Na początku XX wieku kiedy przebywał w USA działał nawet w dobrze znanym nam IWW!. Kōtoku wrócił do Japonii w 1906 r., Gdzie mówił o pomysłach, które rozwinął podczas pobytu w USA (głównie Kalifornii), które były w dużej mierze mieszanką anarchistycznego komunizmu, syndykalizmu i terroryzmu.

Wracając do Taigyaku Jiken. Nie można mówić o tym wydarzeniu bez tak zwanego Akahata Jiken (Red Flag Incident). Wybitny działacz polityczny i anarchista Koken Yamaguchi w 1908 opuszczając więzienie został przywitany przez wiwatujący tłum. Pełno było tam czerwonych flag, rewolucyjnych banerów, śpiewane były robotnicze piosenki oraz przywitało go wtedy wielu znanych działaczy lewicowych (o wielu z nich przeczytacie w następnym odcinku). Zgromadzenie zostało brutalnie rozbite przez policję. Dwa lata później w 1910 roku policja cesarska odkryła spisek który miał na celu zabójstwo cesarza Meiji. Po odkryciu spisku skazano na śmierć wielu działaczy nawet nie związanych w jakikolwiek sposób z zamachem. Ba na śmierć skazano nawet ludzi którzy o zamachu nie wiedzieli a byli związani po prostu z Akahata Jiken. Największą stratą dla lewicy Japońskiej była zdecydowanie śmierć Shūsuiego Kōtoku który nie był nawet z zamachem związany. Po tych wydarzeniach ruchy lewicowe ucichły na parę lat.

PODSUMOWANIE

Na dzisiaj tylko tyle.Jest to jedynie geneza ruchów lewicowych do egzekucji ważnych osobistości ruchów robotniczych. W nastepnym odcinku dowiemy się co działo się z anarchizmem, jak powstała pierwsza partia komunistyczna oraz poznamy „Wielką trójkę” komunistów japońskich.

Z lewackim pozdrowieniem

ZDJĘCIA:
1. Shūsui Kōtoku
2. Katayama Sen
3. Dzieło z 1989 roku przedstawiające wydarzenia 1910 roku
4. Azenbo Soeda – bard „Freedom and People’s Rights Movement”
5. Chiba Takusaburō – twórca „wersji roboczej” konstytucji Japonii
6. Cesarz Meiji

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.