USA: Faszystowska hołota i szturm na Kapitol

Ustępujący prezydent Donald Trump najpierw zmobilizował swoich zwolenników – w tym rzeszę aktywistów prawicowych milicji, neofaszystów, neonazistów, członków Ku Klux Klanu, zwolenników teorii spiskowych i innych odszczepieńców – do manifestacji w Waszyngtonie a potem zagrzewał ich do walki.

Gdy skrajnie prawicowi bojówkarze rozpoczęli szturm na Kapitol policja mająca go bronić najzwyczajniej w świecie przepuściła ich i pozwoliła na ten bezprecedensowy atak.

Zachowanie rasistowskiej amerykańskiej policji w żaden sposób nie powinno dziwić nikogo kto wie na czym polega rasizm systemowy. I to jak wielkim problemem jest w Stanach Zjednaczonych.

↙️↙️↙️

Demonstracje Black Lives Matter były pacyfikowane przez policję ochoczo i brutalnie. Dochodziło do dantejskich scen takich jak porywanie ludzi z ulicy przez nieoznakowane wozy policyjne.

Poplecznicy Trumpa – jako w większości biali Amerykanie – mogli liczyć na dużo cieplejsze potraktowanie ze strony policji. Tak też się stało. Oczywiście dochodziło do starć z policją, ale były one mniej brutalne a psy były bardziej wycofane.

W internecie pojawiły się też filmiki na których policja zbija sobie sztamę z osobami szturmującymi Kapitol a nawet pozuje sobie do zdjęć – selfie.

Podczas ataku na Kapitol zginęły 4 osoby. Piąta zmarła dzień później.

Dwie z osób, które zginęły podczas szturmu na Kapitol powinny zostać kandydatami do nagrody Darwina – sympatyk broni maszynowej poraził się własnym taserem w jądra podczas próby kradzieży jednego z wiszących w korytarzach obrazów i zmarł w wyniku ustania akcji serca.
Kobieta z flagą Gadsdena (z wężem i napisem „don’t tread on me”, czyli nie depcz po mnie) została zadeptana przez innych demonstrantów, kiedy przepychali się w korytarzach.

Po wprowadzeniu Stanu Wyjątkowego w Waszyngtonie, sprowadzeniu Gwardii Narodowej i oczyszczeniu Kapitolu z prawicowych ekstremistów Trump spotulniał. Zupełnie zmieniły się jego wypowiedzi. Zapowiedział, że przekaże władzę.

Zaczął też omawiać z prawnikami możliwość ułaskawienia samego siebie. Brzmi śmiesznie ale prawdopodobnie czeka go proces- być może za zdradę stanu, za co mogłaby czekać go nawet kara śmierci.

Z prawicowymi milicjami, ktore co prawda w USA były zawsze, ale za jego kadencji urósły liczebnie i przybrały na znaczeniu będzie musiał sobie poradzić nie tylko jego miałki liberalny następca ale i reszta amerykańskiego społeczeństwa.

Czy Trump poniesie konsekwencje za wybicie faszystowskiego szamba na amerykańskich ulicach? To się jeszcze okaże…

❗Obczaj❗

https://www.msnbc.com/all-in/watch/chris-99178053752

❗ Obczaj ❗

https://slate.com/news-and-politics/2021/01/was-there-a-plan-for-hostages-or-killings-at-the-capitol.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *