Janek Martyniak – jaworznicki antyfaszysta pozbawiony pomnika

Janek Martynik urodził się w 1923 roku. Był mieszkańcem Jaworzna. Gdy zaczęła się II wojna światowa a niemieccy faszyści zaatakowali Polskę zdecydował się na walkę z faszystowskim najeźdźcą. Został żołnierzem Gwardii Ludowej PPS-WRN.

Zginął w czerwcu 1943 roku podczas akcji uwolnienia pięciu angielskich lotników z niemieckiego obozu jenieckiego, osłaniał uchodzących towarzyszy. Dziś IPN i  jaworznicki Urząd Miejski uznali go za symbol komunistycznego totalitaryzmu.

Tuż po wyzwoleniu Polski, Ambasada Brytyjska w Krakowie wyraziła pisemne podziękowania za przeprowadzoną akcję uwalniania swoich obywateli i ocalenie lotnika. W liście ubolewano również z powodu śmierci Jana Martyniaka.

W 1968 roku jaworzniccy górnicy z kopalni „Komuna Paryska” ufundowali za własne pieniądze skromny pomnik w postaci obelisku w miejscu śmierci Janka Martyniaka – na ulicy Ławczanej na Podłężu. Chcieli w ten sposób uczcić największą ofiarę jaką złożył 20- letni zaledwie antyfaszysta Janek Martyniak.

W 2018 IPN postanowił zalecić usunięcie pomnika, a Rada Miasta w Jaworznie dostosowała się do instrukcji.

Jak podało IPN pomnik uznaje za niezgodny z „art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego”.

Jest to niezgodne z prawdą gdyż Janek Martyniak komunistą nigdy nie był. W ten sposób próbuje się pisać historię na nowo, wykluczając wszystko co lewicowe. Uważamy, że to celowe działania IPN.

W związku z tym, że pomnik cały czas nie wrócił na swoje miejsce staramy się naglasniać sprawę Janka Martyniaka i jego pomnika gdzie tylko jest to możliwe.

Nasi przyjaciele z PPS Niepodległość zaprojektowali plakaty z Jankiem Martyniakiem, które trafiły do wielu miast w kraju.

O sprawie Janka Martyniaka pisał na swoim twitterze senator PPS Wojciech Konieczny. Z kolei na facebooku, o Janku Martyniaku i losach jego pomnika napisał na naszą prośbę poseł Maciej Konieczny z partii Razem.

Sprawa pomnika cały czas trwa a my nie spoczniemy dopóki nie wróci on na swoje miejsce. Kuriozalnym wydaje się fakt, że w Jaworznie cały czas jest ulica Martyniaków, ale pomnik dzielnego antyfaszysty, który poświęcił własne życie został rozebrany….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *