Janek Martyniak – jaworznicki antyfaszysta pozbawiony pomnika

Janek Martynik urodził się w 1923 roku. Był mieszkańcem Jaworzna. Gdy zaczęła się II wojna światowa a niemieccy faszyści zaatakowali Polskę zdecydował się na walkę z faszystowskim najeźdźcą. Został żołnierzem Gwardii Ludowej PPS-WRN.

Zginął w czerwcu 1943 roku podczas akcji uwolnienia pięciu angielskich lotników z niemieckiego obozu jenieckiego, osłaniał uchodzących towarzyszy. Dziś IPN i  jaworznicki Urząd Miejski uznali go za symbol komunistycznego totalitaryzmu.

Tuż po wyzwoleniu Polski, Ambasada Brytyjska w Krakowie wyraziła pisemne podziękowania za przeprowadzoną akcję uwalniania swoich obywateli i ocalenie lotnika. W liście ubolewano również z powodu śmierci Jana Martyniaka.

W 1968 roku jaworzniccy górnicy z kopalni „Komuna Paryska” ufundowali za własne pieniądze skromny pomnik w postaci obelisku w miejscu śmierci Janka Martyniaka – na ulicy Ławczanej na Podłężu. Chcieli w ten sposób uczcić największą ofiarę jaką złożył 20- letni zaledwie antyfaszysta Janek Martyniak.

W 2018 IPN postanowił zalecić usunięcie pomnika, a Rada Miasta w Jaworznie dostosowała się do instrukcji.

Jak podało IPN pomnik uznaje za niezgodny z „art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego”.

Jest to niezgodne z prawdą gdyż Janek Martyniak komunistą nigdy nie był. W ten sposób próbuje się pisać historię na nowo, wykluczając wszystko co lewicowe. Uważamy, że to celowe działania IPN.

W związku z tym, że pomnik cały czas nie wrócił na swoje miejsce staramy się naglasniać sprawę Janka Martyniaka i jego pomnika gdzie tylko jest to możliwe.

Nasi przyjaciele z PPS Niepodległość zaprojektowali plakaty z Jankiem Martyniakiem, które trafiły do wielu miast w kraju.

O sprawie Janka Martyniaka pisał na swoim twitterze senator PPS Wojciech Konieczny. Z kolei na facebooku, o Janku Martyniaku i losach jego pomnika napisał na naszą prośbę poseł Maciej Konieczny z partii Razem.

Sprawa pomnika cały czas trwa a my nie spoczniemy dopóki nie wróci on na swoje miejsce. Kuriozalnym wydaje się fakt, że w Jaworznie cały czas jest ulica Martyniaków, ale pomnik dzielnego antyfaszysty, który poświęcił własne życie został rozebrany….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *